Zbritje për 7 & 8 Mars

Blej tani

status:

Nintendo
Një nga markat më të rëndësishme për gaming

Kur u themelua në 1889 nga Fusajiro Yamauchi, Nintendo, e cila nuk është një kompani lojërash në kuptimin e saj aktual, por zhvillon produkte që inkurajojnë njerëzit të luajnë, është e njohur për kartat e saj të lojës të quajtura Hanafuda në ato vite. Marka, e cila provoi fatin e saj në sektorë të ndryshëm me kalimin e kohës, por u kthye përsëri në produkte me në qendër lojën, bëri përparimin e saj të vërtetë në vitet 1970.

Nintendo, i cili la gjurmë në vitet 1970, kur koncepti i lojërave dixhitale filloi të lulëzonte, me Color TV-Game, i cili konsiderohet si një nga konzolat e lojërave të gjeneratës së parë, tregon se lojërat mund të luhen me kënaqësi në mjedisin e shtëpisë me konzolën e saj të lojërave, të cilën vazhdoi ta prodhonte midis viteve 1977 dhe 1983. Duke marrë parasysh ata që duan të luajnë lojërat e tyre të preferuara kudo, Nintendo, e cila dëshiron të ofrojë zgjidhje të jashtëzakonshme në fushën e konzollave të lojërave celulare, në vitin 1980, të apasionuarit pas lojërave, Game & Konsolat e lojërave. Ai prezanton konsolën portative të dorës që e quan Watch. Konzola e dorës me ekran LCD dhe kontrollues të integruar, e cila është ndër konzolat e lojërave të gjeneratës së katërt dhe mund të ekzekutojë lojëra të ngarkuara paraprakisht, mbetet në prodhim për 11 vjet me versione të ndryshme.

Janë personazhet dhe lojërat e lojës që e bëjnë Nintendo një fenomen mbarëbotëror që mbeten të njohura edhe sot. Publikimi i vitit 1981 Donkey Kong, i cili ka qenë subjekt i shumë dokumentarëve të lojërave dhe madje edhe filmave, vjen në jetë nën firmën e Shigeru Miyamoto dhe fati i Nintendo fillon të ndryshojë me këtë lojë. Një nga personazhet në lojë, Mario, është në Super Mario Bros në 1985, katër vjet pas Donkey Kong. si adhurues të lojës. Konzolat e lojërave 8-bitëshe, të cilat u përgatitën në mënyrën më të thjeshtë të mundshme bazuar në parimet e zhvillimit të produktit miqësor për përdoruesit të Hiroshi Yamauchi dhe lanë gjurmë në vitet 1980 dhe fillimin e viteve 1990 në Turqi, janë shumë të ndryshme nga pajisjet e lojërave të asaj periudhe. Zgjidhjet e kompanive që janë rivale të markës, me floppy drive, tastierë dhe maus, pothuajse të ngjashme me një kompjuter, në përputhje me rekomandimet e Yamauchi, e cila mendon se mund të jetë e frikshme për përdoruesit që nuk janë njohur me teknologjinë, fishek- konzolat e bazuara prodhohen siç bëjnë emrat kryesorë të industrisë.

Super Mario Bros., një nga prodhimet më të njohura të konsolës së lojës së gjeneratës së tretë, e cila u lançua në 1983 në Japoni me emrin Famicom (Family Computer) dhe u takua me lojtarë në vende të tjera të botës nën emrin NES (Nintendo Entertainment System) që nga viti 1985. më vonë ai viziton edhe ekranin e madh. Konzolat e lojërave me dy sllote kontrolluesi dhe një portë zgjerimi vlerësohen nga lojtarët pasi funksionojnë pa nevojën e instalimeve speciale dhe nuk shkaktojnë probleme si rezultat i seancave të gjata të lojërave.

Nintendo është gjithmonë në qendër të inovacionit

Nintendo, i cili i jep përparësi prakticitetit për përdoruesit dhe arrin ta zbatojë këtë në të gjitha konzolat e lojërave që zhvillon, tregon se sa i orientuar nga inovacioni është me Nintendo Wii në mesin e viteve 2000, kur u shfaqën konzolat e lojërave të gjeneratës së shtatë. Wii, i cili doli në shitje në një pjesë të madhe të botës në vitin 2006 dhe tërhoqi vëmendje të madhe në Turqi në atë kohë, është ndër konzolat e lojërave që operohen me disqe. Ajo që e dallon konzolën e lojës nga paraardhësit dhe homologët e saj është se ajo ka kontrollues dhe aksesorë plotësisht pa tel që ofrojnë një përvojë të jashtëzakonshme lojrash. Wii, i cili është rishikuar tre herë gjatë jetës së tij 11-vjeçare dhe është bërë një nga produktet më të shitura si në Nintendo ashtu edhe në botën e konzolave, duke arritur një total prej mbi 100 milionë shitjesh.

Meqenëse të gjitha lojërat janë konfiguruar për t'u luajtur me kontrollues me wireless, çdo prodhim nga lojërat FPS deri te lojërat e garave kthehet në një aventurë krejtësisht të ndryshme dhe një përvojë e domosdoshme falë Wii. Lojërat yje të konsolës janë Wii Sports dhe Mario Kart, të cilat arrijnë të emocionojnë ata që ndjekin nga afër botën e lojës edhe sot. Aq sa për të luajtur Sport, përdoruesit i drejtohen Wii edhe nëse nuk kanë blerë më parë asnjë tastierë lojërash dhe Mario Kart, me kalimin e kohës, frymëzon shumë lojëra të ngjashme. Një nga arsyet pse Wii është i dashur në mbarë botën është se ai vjen me një sistem të menaxhimit të prindërve ku prindërit mund të menaxhojnë lehtësisht lojëra për fëmijët e tyre që nuk janë të përshtatshme për moshën. Wii mund të ekzekutojë lojëra Nintendo 64 dhe Nintendo 64 ka porte për kontrolluesit,

Pasqyrimi i inovacionit të Nintendo në anën e konsolës së dorës është Nintendo DS. DS, e cila mban titullin e të qenit një nga konzolat më të shitura të markës deri më tani, premton një përvojë shumë interesante lojrash për lojtarët falë dy ekraneve të saj të veçantë. Ndërsa pikat bazë në lojë ndiqen në ekranin në krye të tastierës, ndiqen enigma dhe elementët anësor të lojës dhe rezultati arrihet në ekranin e dytë të vendosur në fund të konsolës. Nintendo DS, i cili u lëshua në Japoni dhe SHBA në 2004 dhe në të gjithë botën në 2005, pret më shumë se 2000 lojëra gjatë jetës së tij 9-vjeçare.

Mbështetja e modelit për një lidhje Wi-Fi i mundëson Nintendo të sjellë lehtësisht lojërat në formën e "Shkarko Play" për lojtarët. Një veçori e ngjashme Përdoret gjithashtu në konzolat e sotme Nintendo me rezultate të suksesshme. Konsola e lojërave në dorë, e cila është rinovuar pas një periudhe të caktuar kohore dhe disa nga karakteristikat e saj teknike janë përmirësuar, përmbush pritshmëritë për sa i përket pajtueshmërisë së prapambetur duke ekzekutuar lojërat Game Boy Advance dhe GameCube.

A ka Nintendo një konzolë që mund të përdoret si celular ashtu edhe i lidhur me një televizor?

Disa nga konzolat e lojërave të gjeneratës së re të zhvilluara nga marka janë produkte që kanë një ekran tableti, por mund të lidhen edhe me një televizor.

A mund të luaj lojëra lokale me shumë lojtarë me konsolën time të lojës Nintendo të gjeneratës tjetër?

Kontrollorët e konsolës së lojës ju lejojnë të luani disa lojëra në multiplayer lokal, falë strukturave të tyre të veçanta. 

Konsolat aktuale të lojërave të Nintendo kanë vetëm lojëra të prodhuara nga Nintendo, apo mund të luhen prodhime AAA me shumë platforma me konsolën përkatëse të lojërave?

Dyqani i lojërave në internet i zhvilluar nga marka ka lojëra të zhvilluara si nga Nintendo ashtu edhe nga studiot e tjera kryesore të lojërave.

Shkarkoni aplikacionin e Foleja

Eksploro botën e blerjeve online me një përvojë të thjeshtë me aplikacionin foleja.