Blej tani

status:

Maskara

Ju mund të zbuloni bukurinë tuaj duke aplikuar make-up dhe mund të merrni një pamje më të këndshme duke zbutur linjat tuaja. Në të njëjtën kohë, ju mund të rinovoni vetëbesimin tuaj duke u grimuar dhe duke u ndjerë më shumë vetëbesim. Me një make-up të përputhshëm me atë që keni veshur dhe aktivitetin që do të ndiqni, mund t'i bëni veshjet tuaja më të dallueshme dhe të tërhiqni gjithë vëmendjen mbi ju. Materialet e grimit që ju ndihmojnë të përmirësoni pamjen tuaj ju ndihmojnë të fitoni një pamje më dinamike duke zbuluar tiparet tuaja natyrore.

Zakonisht shitet si një lëng me një konsistencë të dendur në një tub dhe aplikohet në qerpikët me ndihmën e një furçe të rrumbullakët të quajtur shkop. Megjithatë, ka edhe varietete të prodhuara në formë kremi. Produktet kozmetike janë përdorur në shumë kultura që nga kohërat e lashta për të errësuar qerpikët dhe vetullat. Bojë për vetulla që ndihmojnë për t'i bërë sytë më të përcaktuar, me të mund të fitoni një pamje më mbresëlënëse dhe marramendëse. Maskarat, një produkt i prodhuar nga shumë marka të ndryshme, përdoren nga femra të panumërta në jetën e përditshme.

Llojet e maskarës me efekte të ndryshme

Llojet e maskarave për sa i përket efektit, përgjithësisht gjendet në katër lloje të ndryshme: volum, kaçurrelë, zgjatues dhe lifting. Nëse keni qerpikë të shkurtër ose të rrallë, mund të zgjidhni një nga produktet që kanë një efekt zgjatues. Ky lloj produkti ofron një efekt zgjatues për qerpikët tuaj natyralë. Maskara zgjatuese shpesh përmbajnë polimere të bëra nga najloni dhe pëlhura prej fije artificiale. Disa vijnë gjithashtu me një shtresë të bardhë fibrash dhe një formulë kremi të zi me shtresë të sipërme për të ngjitur fibra të vogla zgjatuese në qerpikët tuaj. Kur është koha për ta hequr, fibrat në formulën e maskarës mund të lirohen dhe të bien në sy. Prandaj, duhet të kujdeseni që të pastroni zonën me kujdes. Rekomandohet të mbani sytë mbyllur gjatë fshirjes. Grimcat ngjiten me qerpikët në skajet dhe kryejnë procesin e zgjatjes. Bojë për vetulla volumizuese, të quajtura edhe trashësues, krijojnë një efekt të jashtëzakonshëm në vëllimin e qerpikëve pa shtuar një pamje të ekzagjeruar.

Një maskar voluminoze preferohet nga shumica e femrave pasi nuk jep një pamje të panatyrshme si qerpikët fals. Nëse dëshironi të errësoni vijën e qerpikëve, mund të aplikoni dy shtresa maskarë për vëllim. Maskarat trashëse dhe voluminoze përmbajnë dyll, polimere silikoni dhe pigmente për t'i bërë qerpikët tuaj të duken më të errët dhe më të plotë. Qerpikët e trashë dhe voluminoz i shtojnë një dendësi natyrale make-up-it tuaj, duke ju ndihmuar të fitoni një pamje verbuese. Produktet që ndihmojnë në voluminizimin e qerpikëve për t'i bërë ato më të plota, gjithashtu ju lejojnë të fitoni një pamje më të errët kur aplikoni në dy ose tre shtresa.

Nga ana tjetër, maskara ka një strukturë pak më të trashë se të tjerat. I bën sytë tuaj të duken më të mëdhenj duke rritur kaçurrelin e qerpikëve tuaj. Maskara për kaçurrela përmban polimere të filmuara që tkurren pas aplikimit. Ky material bën që qerpikët të tkurren dhe të përkulen. Forma e lakuar e furçës së veçantë të maskarave kaçurrela forcon polimeret që dredhojnë qerpikët. Maskarat me kaçurrela i bëjnë qerpikët të duken më të gjatë dhe më të fortë lart. Produktet për kaçurrela ndihmojnë qerpikët të kundërshtojnë gravitetin. Nëse qerpikët tuaj priren të bien dhe dëshironi që ata të qëndrojnë më të drejtë dhe më të drejtë, maskarat për kaçurrela janë ideale për ju. Maskarat për kaçurrela përfshijnë produkte që quhen edhe bojë për vetulla 3d. Produktet që parandalojnë bashkimin e qerpikëve, i ndajnë ato një nga një dhe i përdredhin me sukses për të krijuar një pamje të plotë dhe të gjatë, janë ideale për përdoruesit me qerpikë të shkurtër dhe të ulët. Bojë për vetulla me efekt lifting ofrojnë një pamje të ngjashme me produktet me funksion zgjatues. Ndihmon në zbulimin e syve duke i bërë qerpikët të ngrihen.

Përveç gjithë këtyre maskarave me efekte të ndryshme, disa produkte kanë disa efekte në të njëjtën kohë. Për shembull, nëse shfletoni produktet, mund të shihni se vëllimi dhe kaçurrela kombinohen në një maskarë. Produktet që japin vëllim dhe trashësi, të quajtura bojë për vetulla përcaktuese, dallohen me shpërndarjen e tyre të barabartë në qerpikë. Maskarat që përcaktojnë qerpikët janë bërë nga pigmente të forta për ngjyra, polimere filmuese për trashësi shtesë dhe fibra prej fije artificiale ose najloni për gjatësi shtesë. Llojet e papërshkueshme nga uji përmbajnë gjithashtu dyll dhe vaj. Pigmentet dhe polimeret përcaktojnë qerpikët nga rrënja në majë, duke shtuar volumin dhe gjatësinë.

Nga ana tjetër, maskarat me tuba përmbushin detyrën e trashjes dhe shtimit të gjatësisë me formulën dhe strukturën e tyre me shkëlqim të krijuar për të mbështjellë çdo qime qerpikësh si një tub. Formon kone të vogla rreth qimeve individuale të qerpikëve për të ndihmuar në zgjatjen dhe rritjen e qerpikëve. Ato dallohen nga fakti se nuk eksfolohen gjatë veshjes. Zakonisht e njëjta maskarë përdoret në qerpikët e poshtëm dhe të sipërm, por për disa njerëz kjo nuk çon në rezultate të mira. Qerpikët tuaj të poshtëm janë më të shkurtër dhe më pak të rëndë se qerpikët e sipërm, kështu që nuk duhet të prisni që i njëjti produkt të ketë të njëjtin efekt tek të dyja. E projektuar posaçërisht për qerpikët e poshtëm, maskara përmban gjithçka që ju nevojitet për të kompletuar pamjen tuaj mbresëlënëse

. “Ç’dobi ka bojë për vetulla që ka efekte të ndryshme? Pasi të keni lexuar përgjigjen e pyetjes dhe të keni përcaktuar nevojat tuaja, mund t'i bëni qerpikët tuaj të duken më natyralë dhe ashtu siç dëshironi me maskarë me efekte të ndryshme. Duke marrë parasysh nevojat e qerpikëve tuaj, ju mund të blini pjesën e duhur nga opsionet dhe të filloni të zbuloni bukurinë e syve tuaj. Ju mund të hidhni hapin e parë për një pamje pa të meta duke arritur në një kohë të shkurtër atë idealin për ju mes sugjerimeve të maskarës.

Shkarkoni aplikacionin e Foleja

Eksploro botën e blerjeve online me një përvojë të thjeshtë me aplikacionin foleja.